Løvfaldsturen den 23. september var en tur til Næstved Automobilmuseum.

Løvet var stadig på træerne, men vi kunne mærke efteråret, vejret var lidt koldt med enkelte småbyger.

Vi var 8 medlemmer, der trodsede vejret, og mødtes søndag morgen. Vi kørte ad små veje, og fik set en del af Midtsjælland, før vi nåede en rasteplads ved Tystrup- Bavelse sø. Her blæste det en del og det føltes koldt, så det var godt med varm kaffe, som vi nød sammen med den fine udsigt over vandet.

Efter kaffen fortsatte turen gennem det kuperede landskab til Næstved, hvor vi besøgte automobilmuseet. Det var nu tid til madpakken, som vi spiste i museets cafe. Her fik vi varmen, og klubben gav drikkelse til maden.

Næstved Automobilmuseum er et spændende sted. Der er flere etager som er fyldt med gamle biler, motorcykler, knallerter, landbrugsmaskiner og fly. Der er også udstillinger af forskellige forretninger, så man kan se, hvordan de så ud i 50erne. Der er rigtig meget at kikke på, bl.a. kan man se bilen fra filmene med "Olsen Banden".

Efter at have set museet, og drukket kaffe i cafeen, kørte vi hver til sit.

Jens

 

Tidlig lørdag morgen den 1. september mødte 4 medlemmer op på havnen i Roskilde med 3 Nimbus solomotorcykler for at køre den tredje heldagstur med madpakke og termokande i år. Vejret var perfekt - lidt køligt og med solskin indimellem.

I Køge by blev vi ledt af små hyggelige gader forbi et stort loppemarked og til torvet, der imidlertid var afspærret pga. byfest. Vi fandt dog ud af byen alligevel til de små snoede veje mod Faxe Ladeplads, hvor vi holdt en velfortjent kaffepause med fin udsigt ud over vandet.

Det var en flot tur langs Præstø fjord til Kalvehave, over Dronning Alexandrines Bro og dæmningen til Bogø. Både på Møn og Bogø var der pludselig en kraftig blæst, selvom meteorologerne havde lovet meget svage vindforhold. På havnen på Bogø nåede vi at spise frokost inden færgen ankom 12.15.

Den lille færge Ida havde vi næsten for os selv. Der var kun en enkelt cyklist udover os med på overfarten.

Da vi ankom til Stubbekøbing Motorcykelmuseum parkerede vi selvfølgelig lige foran indgangen, og vi formåede også at gøre os så bemærkede hos museumspersonalet, at vi og vores Nimbus motorcykler blev fotograferet til forsiden på et blad museet udgav. Museet indeholdt mange motorcykler, knallerter mv og ikke mindst en Nimbus, hvor man kunne se motorens stempler og ventiler arbejde.

På hjemturen kørte vi over den gamle Storstrømsbro med fin udsigt til Farøbroerne. Og i Vordingborg måtte turlederen desværre give en omgang (i en rundkørsel). Da vi først var på hovedvej 151, var det bare at køre ligeud - og op ned ad bakker. Omkring 30 km før Køge var det tid til den sidste kaffepause. Der var heldigvis en fin rasteplads med æbletræer, så vi kunne få et sundt ”gratis” æble at styrke os på til resten af turen.

Vi sagde pænt farvel til hinanden i Køge efter en god lang tur og kørte hver til sit.

Helge

 

 

 

Den 22. august var vi 10 medlemmer på havnen i strålende solskinsvejr fordelt på fire motorcykler med sidevogn og tre på solo. Kort efter start opgav den ene Nimbus på grund af mekaniske problemer. Jette førte os af en meget smuk rute til hendes hus i Skovlunde. Her mødte der os et overdådigt kagebord. Det er værd at bemærke, at der var et flertal af kvindelige medlemmer rundt om bordet. Tak for en god tur, kaffe, kager, øl og vand.

 

Helge

 

 

 

 

 

 

Den 15. august var vi 5 medlemmer, der mødtes til en dejlig tur i det gode vejr. Turen gik til Guldsyssseskoven lidt nord for Grundsømagle. Der er mange veje der fører dertil, men Helge, nok med en lille smule hjælpe fra gps'en, fandt en af de bedre. 

 

Der er et meget fint overdækket område med bord og stole, som vi benyttet til vores medbragt kaffe og hvor Tove stod for hendes hjemme b(r)age. 

 

En hygge aften. Men, vi kan se at det bliver mørkt tidligere end før. 

 

Alan

 

 

Den 8. august gik onsdagsturen til ”Vejs Ende” i Strøby Ladeplads.

Vejrprofeterne havde denne dag lovet varmerekord og regnvejr. Varmerekorden blev dog afblæst p.g.a. et tyndt skylag, og regnvejret forekom kun pletvis.

7 medlemmer, fordelt på 2 sidevognsmaskiner og 3 solo nimbusser, kørte til ”Vejs Ende”. Her nød vi vores medbragte drikkevarer og Toves kager, med udsigt til badegæster og havblik over Køge Bugt.

Kort efter opbrud, fik Ib problemer med en slatten kickstarter. Den blev hurtigt pillet af nimbussen, som så blev skubbet i gang. Ib og Kirsten var igen kørende.

Jens

 

Lørdag d. 28/7 havde Roskilde og Omegns Nimbusklub sit andet arrangement i vores nye tiltag her i 2018,

med en heldagstur med madpakke.

Vi skulle denne dag Isefjorden rundt med 4 færger.

Vi var fire morgenfriske medlemmer og vores nimbusser, der mødte tidligt på Roskilde Havn, i fint vejr med sol og næsten ingen vind. Vi skulle ud og sejle.

Helge havde tilrettelagt en rigtig flot tur i sommerlandet, hvor vi ad små og hyggelige veje kørte vi nord på i Hornsherred.

Første pause var i Jægerspris, hvor vi ville købe is. Vi var dog for tidligt ude, så ishuset var desværre lukket.

Turen fortsatte i den smukke natur til Kulhuse, hvorfra vi skulle sejle med færgen til Sølager. En fin tur på

8 minutter, hvor søluften var godt for os i sommervarmen.

Fra Sølager gik turen videre til Hundested, hvorfra vi skulle sejle til Rørvig.

Rørvig er en livlig by her i sommervarmen, og det er nu ved at være tid til at madpakken snart skal pakkes ud. Vi valgte dog at køre videre mod syd for at spise, og ad fine omveje fandt vi vej til Strandhuse. Her er en skyggefuld rasteplads med borde og bænke, og en dejlig udsigt over Nykøbing Bugt. Her nød vi vores medbragte mad.

Tiden gik med hyggesnak, men vi måtte snart af sted igen. Turen gik nu syd på ned gennem Odsherred og videre til Holbæk, hvor vi skal med en færge til Orø. Sejlturen var endnu en god pause med søluft, og mulighed for at strække ben.

På Orø var der gang i et vikingemarked på havnen. Vi kørte dog videre og fandt en benzintank, hvor Nimbus kunne få brændstof. Herfra kørte vi i sommervarmen op til området med campingplads og badestrand.

Der var blåt flag for badevand, og mange glade gæster.

Vi smæskede os med is og sodavand, og hyggede os med lokale folk.

Herfra fortsatte turen til sidste færge, som er Østre Færge. Det er en trækfærge til Hammer bakke.

Overalt på turen, når vi holdt pause, blev de fine Nimbusser beundret, og for nogen var det et kært minde, at gense

”EN RIGTIG MOTORCYKEL”.

Fra Hammerbakke kørte vi hver til sit, og jeg vil håbe at alle nåede hjem, inden det begyndte at regne.

Tak for turen.

Jens

 

 

 

30 års jubilæum tur

 

Først vil jeg takke de medlemmer, der arrangerede turen.

 

Vi mødtes tidligt på Roskilde Havn søndag den 8. juli. Turens første stop var Egholm museum ved Egholm Slot. Der var arrangeret en turguide som fortalte om de mange udstillede artikler. Bl.a. denne fine nimbus fra krigens tid. Der var mange display kabinetter fra 2. verdens krig tid, jagt og Amerikansk western tema. Ufattelig mange våben var på display, også dem produceret i Danmark. En Mercedes var midtpunktet i udstillingen. Bilen transporterede topnazisten Reinhard Heydrich, da han blev udsat for et attentat i 1942 i Prag og senere døde.  

 

Turen gik videre til Gerlev Kro + Hotel, hvor vi var 18 til bords. Der var en meget fin buffet som vi nød.

 

En super hyggelig dag. 

 

Det er en stor dag, når en klub kan holde sammen i 30 år.

 

Alan

 

 

 

 

 

 

 

 

Torsdag den 5. juli.

 

Helt tilbage i begyndelse af juli, var Roskilde og Omegns Nimbus Klub på besøg på et ønsket sted for mange mænd og enkelte kvinder, nemlig Knuckle Grease Garage, som gemmer sig i en baggård i Roskilde. 

 

Denne onsdagstur var nemlig om torsdagen. Vi mødte som sædvanlig på Roskilde Havn. Roskilde Havn er meget kendt, da der rigtig mange mc'ere og biler mødes på havnen om torsdagen, men det var ikke derfor vi var der.

 

Vi samledes, og kørte en lille tur ude i det blå, inden vi kørte tilbage til Roskilde hvor vi, ligesom en del andre mc'ere nød atmosfæren i denne baggård tæt på Musicon. Torsdags aften er klubaften, hvor der også kommer en slagter og griller.

 

Knuckle Grease er en slags klub, hvor man kan abonnere for en plads på værksted, eller som social medlem. Det er nu 3 år siden at Morten startede

her, og har stor succes. 

 

En hyggelig aften. Der var rigtig mange, der vist interesse for vores Nimbusser.

 

Alan

 

 

 

 

 

 

 

 

Onsdag den 27. juni var vi 7 medlemmer, der mødte ved Roskilde havn. Hans Henning førte an, hvor destination denne aften blev Holbæk og menuen var stegt flæsk og persille sauce. Der blev bestilt 6 store portioner til mændene og en almindelig portion til Annette.

 

En hyggelig aften havde vi, og vi blev alle sammen mætte.

 

 

Det blev i god fodbold maner onsdag den 20. juni. Meget passende i disse fodbold VM dagene. Når en vigtig del af team kommer til skade, bliver der indskiftet en reserve. Flemming vores turleder og vært blev skadet, så han ikke kunne fører os hjem til Jægerspris.

 

Hans Henning og Bjarne H. delte opgaven, og der blev igen bevis for, at Danmark er et dejligt og smukt land. Sikker en flot tur. Der er meget Sjælland, når vi kører i denne retning, så tak for turen.

 

Flemming O. og Susanne var klar til at velkomme os til Jægerspris, hvor vi fik hjemmebagte boller og rabarber kage med flødeskum. 

 

Tak for en rigtig dejlig aften. ?

 

Ser frem til en nye onsdags-tur, og igen med solskin siger dmi.

 

 

 

Den 13. juni havde Jette lovet at være turleder for vores tur til "Middelalderbyen" ved Brøndby Strand. Det klarede hun godt, selvom hun havde lidt hjælp fra nymodens teknologi. Lidt ironisk, når vi kører på Nimbus, og målet var en middelalderby.

 

Det lykkedes Jette at finde en ny vej ud af Roskilde og ud på de små veje til storbyen, hvor vi heller ikke komme så tit, og heller ikke mistede nogen.

 

Vi var 8 der mødte ved Roskilde havn og 8 til kaffe og hjemmebag - som vi alle sammen nød - bare ikke de samme 8 medlemmer.

 

Tak til Jette for en dejlig aften.

 

 


 

Den 30. maj var der for første gang, som jeg kan huske, arrangeret 2 klub-events den samme dag. Om eftermiddag var der, mod egenbetaling og tilmelding, som jeg har hørt, en fantastisk tur i Hedeland med veterantog, musik og picnic, som Bruno havde arrangeret. 

 

Om aftenen var Bjarne turleder, hvor turen også gik til Hedeland. Vi var 7 Nimbusser og ni medlemmer, der nød turen, selvom Bjarne havde nogle udfordringer. "Gentleman" Jens var dagens helt, idet han lånte Bjarne en tændspole, så turleder og Trine kunne forsatte turen.

Trine havde hjemmebag med, som vi nød. Tak for kage, siger vi der var med.

 

Det ser ud til, at vejret også bliver fint på onsdag.

 

 


 

Fin tilslutning til klubbens første onsdagstur den 23. maj.  13 medlemmer mødte frem på Roskilde havn. Det var meget hyggelige at møde så mange. Solen var også mødt frem og så var vi klar. Helge ført an til vores destination, Gershøj Havn, igennem Danmarks mange fine små veje og flotte natur. Vi var 4 med sidevogn og 5 med solo. Vi kan godt tilføje at "posten" kom frem til tiden, og hvis der skulle ske noget, var "civilforsvaret" også tilstede. 

Det var meget hyggeligt på havnen. Vanden skulle være 18 grader, og der var en del der nød det. Desværre, var der ingen fra klubben der havde badetøj med. Vi nød vores medbragte drikkelse og hjemmebragte småkager.

 

 

 


 

Lørdag den 19. maj startede 4 Nimbusser fra Roskilde Havn med kurs mod Munkholmbroen. Her ventede Annette og Hans Henning på deres Nimbus samt Hans Hennings bror. Ligesom sidste år førte Annette og Hans Henning os ad smukke og snoede veje til Sommerland Sjælland. På turen derop var det fint solskinsvejr bortset fra lidt småstænk på den sidste del. Vi nød vores medbragte mad og kaffe fra termokanden i sol og dejlig varmt vejr.

På vejen hjem var 2 af os igennem et skybrud ved Holbæk, hvor byens havnefest druknede i vandmasserne. Nimbusserne blev testet og klarede den selvfølgelig, men vi blev våde.

 

Roskilde og Omegns Nimbus Klub startede 2018 med en fin fastelavnsfrokost, som blev holdt i Byens Hus midt i Roskilde. Vi blev 18, der nød sild og smørrebrød i en festlig stemning.

Vi aftalte en lille pause efter silden, så der var mulighed for at flytte bil for at undgå parkeringsbøder.

Til kaffen var der flødeskums fastelavnsboller.

Tak til Hans Henning for den "Bailey" han donerede til kaffen. Det var en smuk tanke.