Kære alle, 

Den 20. november, startet klubmedlemmers festiviteterne med en vellykkede julefrokost på Chr. den VI's Overdrevskro. Vi blev 14 medlemmer. 

Vi var de eneste gæster på kroen, så betjening var i tops. Maden hørt jeg flere rosende ord om. Ja den var god, og vi blev alle mætte. 

Lige pludselig, sat Lars med en pakke som var leveret til klubben på kroen. Pakken skulle rundt om bordet, men den skulle først vurderes hvem skulle pakke pakken op næste; var damen med den flotteste frisør, eller manden med den flotteste måne, var det damen med de flotteste ben eller manden ned den største vom, eller den yndeligste dame eller den der sender de kærligste blikke.

Nisserne havde haft travlt med at pakke pakken ind og skrev en lille hilsen. Pakken blev åbnet af Bjarne H. En flot flaske fik han med et lysende juletræ indeni.

 

De bedste julehilsner

Alan

PS. klubben arbejder på at holde et foredrag arrangement i Byens Hus fredag den 25. februar 2022. Sæt krydset i kalender allerede i år.

 

18. september 2021

 

Tak for en god dag. 

Så er årets sidste tur - løvfaldsturen kørt i fint vejr, hvor vist kun dagens turleder oplevede regn på vej mod Roskilde. Vi startede 10 Nimbus og 12 personer som drog afsted mod første stop Jystrup hvor der var indlagt stop herfra fortsatte vi ad mange små og snoede veje forbi Sjællands eneste rundkirke i Bjernede og videre til Sorø hvor den medbragte frokost blev indtaget på Esso museet. Herfra skulle vi videre til tures slutmål i Glumsø - knallert og cykel museet.  Med museets guide fik vi en rundtur og fortælling om mange af genstandene.

Tak for en helt fantastisk tur, planlagt og guidet  rundt af Jens.

Annette

 

Vores præsident synes, at jeg skulle skrive en lille rejseberetning. Den følger her:

Hvis man i helt bogstavelig forstand vil udvide sin horisont i det midtsjællandske område, skal man lade Jens køre forrest. Det gjorde vi igen-igen på årets løvfaldstur. Guderne og Jens må vide hvordan, men efter et pit-stop i Jystrup lykkedes det i hvert fald for en stime på 10 Nimbusser med 12 medlemmer ad de særeste vildveje at finde frem til Esso-tanken i Sorø. Tilmed kom vi undervejs forbi Sjællands eneste rundkirke, så også bornholmerne kunne føle sig hjemme. 

Esso-tanken i Sorø er en blanding af amerikanerbilværksted og museum. En nyopbygget bil af ubestemmelig proveniens blev grundigt studeret, og forklaringer blev givet til interesserede. Stedets kantsten viste sig i øvrigt velegnet som siddeplads ved indtagelsen af de medbragte klemmer.

Derefter gik turen ad lige landevej til Dansk Cykel- & Knallertmuseum i Glumsø, hvor endnu to medlemmer var mødt op - om end pr. alternativt transportmiddel, nemlig bil. En stor del af museets udstillede køretøjer er jævnaldrende med vores Nimbusser, og museumsmanden berettede beredvilligt om dansk knallertproduktion gennem tiderne. Var man mere til symaskiner eller fotografi, var der også guf at hente på museet. 

Ved 15-tiden brød solen frem. Nu var det ikke museumsvejr længere, så vi vendte Nimbusserne hjemad - undertegnede med en rigtig ØV-fornemmelse over, at sæsonen allerede er slut. Men der kommer da heldigvis en ny.

Stor tak til Jens for endnu en flot tur i det midtsjællandske og på glædeligt gensyn til alle i 2022.

Erik

   
   

18. august 2021 

Scenen var sat til klubbens sidste onsdagstur; regnen var holdt op og solen var kommet frem, der var arrangeret med Roskildes fineste til at tænde for grill og reservere en plads ved Himmelsøen. Vi var 4 medlemmer, der var mødt frem på havnen. Ruten var valgt.

Desværre går tingene ikke altid som planlagt. En af nimbusserne blev genstridig og ville ikke køre fra havnen. Vi andre 3 kørte ud til Himmelsøen og fandt frem til grillen, som var klar til brug (ikke som andre gange, hvor vi ikke har været så heldige). Lige som vi var begyndt at pakke ud, kom den 4. nimbus - åbenbart  vandt mand over maskine.  

Vi havde en hyggelig aften, nød vores medbragte og ekspertlige præpareret grillede mad, og så solnedgang. 

Alan

   
   
   
 
Hej allesammen,
 
 
Igen, igen kunne vi mødes på Roskilde Havn i dejligt solskinsvejr. 8 medlemmer og 6 nimbusser; 3 solo og 3 med sidevogn. Ove var med, med sin Post nimbus, så hvis posten ikke kom til tiden i sidste uge, nu ved du hvorfor.
 
Hans-Henning førte an på en dejlig tur ad små dejlige snoede veje, som ny, som vi kendte. Lige pludselig måtte vi lave et hurtigt stop for at få afhjulpet en af nimbusser - den skulle lige vedligeholde væskebalance. Så kørte vi videre mod Farum. Det kan siges, at der trænes stadigvæk mange hunde, et eller anden sted på en mark inde til venstre.
 
Annette og Hans-Henning havde læsset Nimbussen på turen, så vi kunne nyde hjemmebagte brød og kage. Tak for det. 😋 Så fik vi også set Annettes arbejdsplads.
 
Tak for en dejlig og hyggelig aften. 🙂
 
Mvh. Alan
   
   
   

Hej allesammen,

Når teknikken driller, tager det lidt længere at få billeder fra telefonen til computeren. Men det lykkedes.

Der var ikke noget på kalenderen, så Jyllinge havn blev målet. Alan skulle fører an. Tja, turen gik ud til Svogerslev og over til Kattinge, inden der blev kørt imod Roskilde. Her fandt Alan nogle små veje igennem byen. Det eneste udfordringer var alle hastighedsforhindringerne og vejarbejdet. Men langt om længe, nåede vi frem til Jyllinge og havnen, hvor der kunne købes is.

Alt i alt, en god aften med godt vejr og hyggeligt selskab.

Desværre bliver vores tur i morgen ikke til Farum. Vi finder på noget. 🙂

Mvh Alan

   
   

Hi

Vi var 9 medlemmer og 6 Nimbusser der mødte i Roskilde havn. Jens skulle fører an mod Køge. Der er dog mange veje, der går til Køge, og Jens fandt, som sædvanlig nogle dejlige små veje. Vi lavede lige et stop på DSB's station Køge Nord, hvor vi kunne indtage den relativ nye station, der er til S tog, region tog og lyntoget. Plus stationen spænder over Køge Bugt motorvej. Den ser også flot ud. 🙂

Vi kørte derefter ned til Køge Marina, hvor vi mødte op med endnu et klubmedlem, Erik. Så nu var vi 10 medlemmer og 7 Nimbusser.

En dejlig aften i den danske sommer vejr.

Alan

 
21. juli 2021
 
Vi kunne igen mødes på Roskilde havn, hvor solen skinnede fra en blå himmel. Bjarne var lige nede på havnen og hilse på os. Ellers var vi 7 medlemmer og 6 nimbusser, der kørte efter Erik over bakker og dale på vej til Brorfelde.
Hvis der er nogen der siger at Denmark er fladt, kan vi i hver fald sige noget andet. Vi kørte på dejlige snoede veje op og ned ad bakkerne og samtidig nød udsigten ude over landet.
På Brorfelde kunne vi igen nyde udsigten, vores medbragte kaffe osv.
På de 2 sidste billeder kan du se, hvem der benyttede chancen for at kigge stjerner.
 
Tak til Erik for en dejlig tur.
 
Mvh. Alan
 
 
   
14. juli 2021
 
Hej allesammen,
 
Mange vil nok kunne huske 'Enid Blytons' børnebøger om de 5 unge mennesker der havde mange sjove og spændende eventyr.
 
Vi var 5 klubmedlemmer der var på eventyr, med Helge som leder. Turen gik til Ejby Ådal. Det var en varm sommerdag og, bortset fra alt det tøj vi havde på en rigtig dejlig aften for at køre på Nimbus. 
Vi nåede frem i en samlet gruppe, og gik vi op ad stien til toppen, hvor vi kunne nyde udsigten og vores medbragte kaffe. (der var en der havde med kaffe, vi andre var på sodavand).
 
Mvh. Alan
 
PS. Alan nåede at få fikset sin Nimbus, igen, igen og nød turen uden at multitask med at holde motor i gang ved tomgang - tomgangsdyse var igen stoppet.
 
   
7. juli 2021
 
Fire medlemmer på et tilsvarende antal Nimbusser var mødt op på Roskilde havn for at køre en rigtigt flot aftentur. Med Hans Henning i front kørte vi ad brede såvel som smalle veje - flest smalle - mod nordvest op gennem Hornsherred. De fleste kender sikkert småvejene omkring Roskilde, men denne gang kom vi ad veje, som formentlig kun indfødte Hornsherredboere er fortrolige med. Turen endte ved Skuldelev havn i flot aftenlys med veteranskibet Skjelskør tøffende forbi og udsigt til Kronprinsesse Marys bro, der snart vil kunne passeres uden betaling, selvom man ikke kører Nimbus.
 
Skuldelev havn var ikke alene en fryd for øjet. Den var også en fryd for ganen. Da vi ankom, havde Annette dækket flot bord med kaffe og hjemmebagte boller. Dertil diverse pålæg og ost og radiser og andet godt. Det var et meget velsmagende initiativ, og også her kunne vi sende en medfølende tanke til de fraværende. Stor tak til Annette for traktementet og til Hans Henning for at have fundet vej.
 
Erik
 
3. juli 2021
 
Vi mødtes syv medlemmer på fem Nimbusser og kørte fra Roskilde til Andelslandsbyen Nyvang ved Holbæk for at fejre klubbens 33 års fødselsdag. Vejret var let truende, men bedring indtrådte i løbet af dagen. På Nyvang kørte vi først en runde på området, hvilket bl.a. indebar et besøg i Nyvangs flyhangar. Her blev det flotte ambulancefly fra 1946 taget grundigt i øjesyn, mens de vagthavende hangarpassere beredvilligt tegnede og fortalte om klenodiet. De vagthavendes interesse for Nimbusserne var på næsten samme niveau. Senere på dagen så vi i øvrigt flyet i luften. 
 
Nimbusserne blev parkeret et sted, hvor de var til at få øje på, og så tog vi en tur på området til fods med indlagt kirkegang, keglespil og kaffe med Richs, samt stort set troværdige historier fra dengang, da Nimbusserne var nye. 
 
I anledning af fødselsdagen spenderede klubben højt belagt smørrebrød med tilhørende drikkelse efterfulgt af kaffe og fødselsdagslagkage. På skotsk har man et udtryk, der siger, at "there is no such thing as a free lunch" (frit oversat: "der er ikke noget, der er gratis"), men det var der i dette tilfælde. Det smagte rigtigt godt og var rigtigt hyggeligt, og vi sendte alle en medfølende tanke til dem, som havde prioriteret anderledes, og som derfor ikke var med. Vi glæder os allerede til klubbens 34 års fødselsdag. 

Erik
   

19. juni 2021

Den 19. juni startede 3 røde Nimbusser fra Roskilde havn (Helge, Jens og Alan). På færgepladsen ved Hammerbakke mødte vi op med 2 andre medlemmer (Hans Henning og Annette). Vi kørte rundt omkring på Orø og til sidst fandt vi et sted i skyggen, hvor vi kunne nyde en kop kaffe / te inden vi skulle videre til den næste færge.

Det lykkedes at nyde livet på de danske veje og finde frem til alle færger og til tiden. Igen skulle vi lede længe for et sted, hvor der var skygge for at nyde vores medbragte frokost. Det lykkedes inden vi skulle tage færgen fra Rørvig.

Vi slappede af i Lynæs inden vi tog den sidste færge. Turen gik videre til Jægerspris hvor vi fik en is, takkede for en dejlig dag inden vi  hver for sig skulle køre hjemad. 

Det var en hyggelig og afslappende dag. 

Alan

 
 
 
   

16. juni 2021 

Vi var 5 medlemmer der nød det gode vejr for at tage en dejlig tur i det Danske landskab. Vi holdt en lille pause i Jyllinge, nede ved en af havnene. Turen gik længere nord på, igennem bl.a. Lille Rørbæk og videre til Store Rørbæk, hvor vi igen holdt en lille pause, for at kigge bl.a. på nogle store katte (til formandens glæde).

Klubben havde planlagt et royal besøg, inden vi nåede vores destination på Route 66 i Frederikssund (ikke America) hvor vi mødte både Prinsesse Mary og Kronprins Frederik.

Begge broer har deres charme og isene var gode.

Alan

 
 

 9. juni 2021

Dagens tur havde Helge planlagt, og der mødte 4 Nimbus og 5 personer op på havnen i det helt perfekte vejr med sol, let vind og ca. 20 grader. Med Helge i front gik turen ad nogle fine veje med mange dejlige sving og kurver til Veksø, Søsum og Ganløse for at slutte ved Bastrup sø, hvor vi nød den medbragte kaffe til flot udsigt.

Tak for turen Annette og Hans-Henning

 
 
 

2. juni 2021

Roskilde har indført en ny 'shh' kampagne; de vil ikke have alle de støjende biler og motorcykler i byen. Der skal køres pænt. 🙂

Vi var 6 medlemmer der mødte op på en dejlig onsdag aften. Det var formanden selv der skulle fører an. Der var krydset fingre for, at hans nimbus kunne køre lidt længere end sidst. Turen gik derfor rundt om Roskilde - så var der ikke langt at trække nimbussen hjem, hvis den ikke makkede ret. Den opførte sig pænt og vi nåede hele vejen rund om Roskilde, hvor vi kunne se bl.a. mange af de grusgravninger der var. Vi kørte også forbi en solcelle farm ved Fløng.

Turen startede ved Roskilde havn og endte på Stændertorvet i midt-byen, hvor vi nød vores medbragte forplejninger.

Alan

 
 

19. maj 2021

Til årets første onsdagstur mødte der 8 Nimbus og 10 personer op, som valgte at køre til Munkholmbroen. Inden kortegen nåede så langt ville Alans Nimbus ikke køre mere, flere forsøg på fejlfinding blev indledt, heldigvis var Jens beredt som en spejder og havde et ekstra batteri i sin sidetaske, som blev monteret, og Alan var kørende igen. Så med lidt forsinkelse ankom vi til Munkholmbroen, der var pænt besøgt af andre klubber på tur. Der blev sparket dæk og drukket kaffe m.v. inden det var tid at vende forhjulet hjemover.

Tak for en god tur, Annette & Hans-Henning.