Hi alle sammen,

Der er sket. Årets første onsdagstur. 

Det var meget tydeligt, mens vi ventet på klokken blev 18.30 at Domkirken fyldt skylinje. En dejlig syn.

Vi var 5 nimbusser med 7 medlemmer der skulle nyde det godt vejr, og hinandens selskab på vores nimbusser. Hans Henning blev turleder, som han klaret til UG.

Det var vores første fælles tur og ikke alle nimbusser var helt klar. Den én nimbus noget frem til den aller første rundkørsel da den skulle lige holde en pause. Men ejeren fik den fikset og overbevist om, at den altså skulle ud og kører med de andre nimbusser.

Vi nyde vores medbragt kaffe og mad/sandwich.

Tak for en dejlig aften.

Der er sket noget ændringer i onsdagstur kalenderen, så husk at kigge på vores hjemmesiden.

Mvh.

Alan

   

13. maj 2022

Vejrudsigten lød på regnbyger. Alligevel mødte 2 nimbusser og 3 medlemmer op til løvspringsturen på Store Bededag. 

Ad små veje langs fine gule rapsmarker kørte vi gennem Odsherred til Hørve. Her var der samlet ca. 240 motorcykler, som kørte i optog til åbningen af Sommerland Sjælland. Fint arrangeret af Odsherred Touring Klub. 

Da vi nåede til sommerlandet brød solen frem, og det blev perfekt vejr til at spise den medbragte frokost.

På hjemturen undgik vil regnbygerne, men vejene var våde. Min Nimbus begyndte omkring Roskilde at tabe motorkraft og køre ujævnt. Da jeg nåede hjem konstaterede jeg, at en af ventilstilleskruerne på indsugningen var raslet løs og kontramøtrikken faldet af. Håber ikke motoren har taget skade ved at køre det sidste stykke på 3 cylindre. 

Hilsen 

Helge

Ost-og rødvinsaften fredag den 25. februar 2022

 

Hej alle,

Klubbens første indendørs arrangement i over 2 år.

DNT har kontaktet de lokale Nimbus klubber rundt om i landet med tilbud om, at Kim Scholer kunne give et gratis foredrag. Roskilde og omegns klub har derfor inviteret til foredraget, hvor Tove og Flemming dækkede bord til med diverse oste osv.

22  medlemmer og gæster hørte Kim fortælle om hans tur tværs over America på en MZ’er, de mennesker han mødte, museer han besøgte og hans oplevelser. 

En stor tak til Tove og Flemming, til alle der hjalp til og dem der kom for vi alle sammen kunne have en god aften.

Mvh. Alan